"To zdjęcie jest dosyć stare, z końca lat 80-tych. Pokazuje obszerną polanę, która już w tej chwili jest zabudowana domami. To jest Aleksandrów. Wawer jest bardzo zalesiony i ma mało takich otwartych przestrzeni, poza Wałem Miedzeszyńskim. Natiomiast tutaj między lednym pasmem Mazowickiego Parku Krajobrazowego a drugim, jest wieś Aleksandrów, gdzie uprawiano na takich słabych ziemiach i zrezygnowano z tego jakieś dwadzieścia lat temu. Teren podzielono na działki, które rolnicy zaczęli sprzedawać i powstało tam takie ogromne osiedle. A to był jeszcze czas, kiedy tam było tak sielsko-anielsko. Ogromna przestrzeń. Można było obserwować zachodzące słońce stamtąd."
"Pierwszym zdjęciem z zachowanego zbiory Szanawskich jest portret damy w otoczeniu panów zrobiony w studio fotograficznym Czesława Kulerskiego na Nowym Świecie 57. Brakuje daty, ale stroje i fryzury wskazują na początek XX wieku. Wszyscy panowie są wąsaci. Włosy mają zaczesane do tyłu. Kołnierzyki ich koszul są odpowiednio sztywne. Pod surdutami noszą kamizelki - bez nich nie wypadło się wtedy pokazywac publicznie..."
"Młody pan Stanisław wybrał się do studia fotograficznego ze swoją narzeczoną Bronisławą, z pewnością zwaną Bronią. To ta pani, co stoi obok niego z bukiecikiem w ręku. Nosi imię już dzisiaj zupełnie niemodne, ale w roku 1887, kiedy się urodziła, to imię było bardzo popularne dla obu płci. Młodzi państwo wybrali studio Murillo w Warszawie. Zakładam, że jest to rok 1907, rok ich ślubu..."
"Dziesięć czy jedenaście lat później pani Bronia jest już poważną matroną. Na fotografii stoją przy niej tylko synowie: Janek urodzony w 1911 i Stefan w 1915. Brakuje córki - Marii Anastazji. Naszego Stefana ubrano w dziewczęcą sukienkę - wtedy było powszechne takie uranie, jakiego nie założyłby dziś żaden trzyletni malec. Grzywka i rysy wskazują jednak na chłopca - późniejszego lekarza dentystę, powód zmartwień matki, żony i siostry..."
"To jest własność państwa Szaniawskich, Bronisławy i Stanisława Szaniawskich. Oni tutaj tę działkę kupili, tak jakby ulicę Ochoczą przedłużyć w stronę torów, to są Michalinki na wsprost i właśnie na tę posesję między ulicą Olecką, Początkową, Radyniecką i Włókienniczą."