Marek Sterkowski

Pan Marek Sterkowski (ur. 20 kwietnia 1950) z wykształcenia chemik, z zamiłowania czapnik. W 1979 roku rozpoczął działalność we własnej firmie. Specjalizuje się w wyrobie kapeluszy, czapek i mundurowych nakryć głowy dla harcerzy: beretów, kapeluszy harcerskich, czapek i kapeluszy zuchowych. Tym samym kontynuuje tradycję rodzinną, która sięga czasów przedwojennych!

Założycielką firmy Sterkowski była babcia pana Marka -- Anna Sterkowska. Wybuch wojny zastał rodzinę w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej. W związku z tym w 1941 roku także syn Anny, Zygmunt, ojciec pana Marka, rozpoczął działalność gospodarczą w branży konfekcyjnej- produkował nakrycia głowy, skarpety... Ich działalność przerwał wybuch Powstania Warszawskiego. Zygmunt Sterkowski wziął w nim udział jako członek oddziałów saperskich. Ranny, nie chcąc opuszczać matki, wyszedł z Warszawy wraz z cywilami, ale jako młody 19 letni mężczyzna, został wywieziony do Anklamu do fabryki Messerschmitta, gdzie przebywał do końca wojny. Po powrocie do Warszawy, w końcu maja 1945 roku, wznowił działalność firmy. W okresie do 1948 roku, wraz ze wspólnikiem, rozbudował firmę, która zatrudniała w tym okresie 50 pracowników. Wytwarzany był szeroki asortyment konfekcji: nakrycia głowy, koszule, palta. Niestety polityka rządu spowodowała, że firma została zniszczona domiarami. Zygmunt ratując resztki firmy założył małą firmę rzemieślniczą i skupił się na wytwarzaniu nakryć głowy. Firma działała w Warszawie przy ul. Wolskiej 10. W 1960 roku budynki przy ul. Wolskiej zostały rozebrane. Siedziba firmy została przeniesiona na ul. Bracką 20 lok 16, gdzie działała przez następne 45 lat.

Zygmunt Sterkowski był bardzo czynny w środowisku rzemieślniczym. Był także prekursorem szeregu nowych technologii w czapnictwie. Wraz z synami, Markiem i Jerzym opracował technologię zgrzewania kapeluszy męskich wykonywanych z tkanin, a nie jak dotychczas z filcu.

Film powstał podczas warsztatów w ramach projektu „Spotkajmy się Pomiędzy", realizowanego od listopada 2012 roku do czerwca 2013 przez Stowarzyszenie Inicjatywa „Razem". Projekt współfinansowany był przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

Warto odwiedzić