Projekt Kulturalny Wawer i Wymienialnia

Wraz z nadejściem wiosny, przestrzeń wokół nas zaczyna powoli budzić się do życia. Przy akompaniamencie ptaków powracających z zimowych wojaży, na świat przychodzą pierwsze przebiśniegi i witają nas pierwsze cieplejsze dni. To niezwykły czas. Czas, w którym rodzą się nowe pomysły, natchnione aurą tajemnicy i fascynacji zarazem. Jednym z nich jest niewątpliwie nasz najnowszy projekt. Stowarzyszenie Inicjatywa „Razem” po długiej, acz pracowitej zimie ponownie budzi się do życia. I to bynajmniej nie w pojedynkę – budzi i pobudza całą prawobrzeżną stronę Warszawy. Bo jak się budzić, to na całego!

 

Kulturalny Wawer – bo taką nosi nazwę ów „nowonarodzony” cykl działań stowarzyszenia – będzie składał się z trzech elementów, wzajemnie się uzupełniających i stanowiących integralną całość. Pierwszym z nich jest portal internetowy o nazwie Kulturalny Wawer, będący niejako kontynuacją działalności prowadzonej wcześniej na Facebook’owej stronie stowarzyszenia. Jak sama nazwa wskazuje, będzie można tam znaleźć wszystko o kulturze, dla kultury i z kulturą w roli głównej. Wszystko to, rzecz jasna, co dzieje się w obrębie dzielnicy. Oprócz informacji o aktualnych wydarzeniach kulturalnych, przedmiotem naszych zainteresowań będzie także szereg najciekawszych inicjatyw społecznych oraz wiadomości o tematyce związanej z wawerską historią. W ten sposób, portal Kulturalny Wawer będzie pełnił jednocześnie rolę przestrzeni, która promuje zarówno działania lokalne, jak i działania realizowane przez organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne. Nie zabraknie tam również miejsca na reklamę młodych, uzdolnionych  artystów, którzy poprzez swoją twórczość promują dzielnicę, a także lokalnych instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Mieszkańcy będą mieli możliwość komunikowania się między sobą na jedynym w swoim rodzaju forum, zrzeszającym społeczność lokalną. Jednak co najciekawsze, na stronie powstanie także specjalna platforma internetowa, umożliwiająca oglądanie krótkich materiałów filmowych, tworzonych w ramach telewizji obywatelskiej Wawer TV.  Reportaże będą współtworzone z udziałem zarówno członków stowarzyszenia, jak i lokalnych reporterów oraz osób zaangażowanych w życie kulturalne dzielnicy. Każdy mieszkaniec będzie mógł wcielić się w rolę naszego reportera, biorąc udział w konkursie na najlepszy reportaż o tematyce związanej z dzielnicą Wawer. Konkurs ten, jest drugim elementem, wchodzącym w skład działań objętych projektem Kulturalny Wawer. Już sam udział będzie gwarantował zamieszczenie filmu na naszym portalu a najciekawsze materiały zostaną wykorzystane do promocji dzielnicy. Nagrodą główną będzie natomiast projekcja najlepszego reportażu podczas specjalnych pokazów filmowych, które współrealizujemy z Fundacją Stacja Kultury. Oj, będzie się działo!

Ale to jeszcze nie wszystko. Przed Państwem, projektu część trzecia, czyli Wymienialnia. Co kryje się pod tym hasłem? Otóż,Wymienialnia, to zarówno miejsce, jak i swoisty łącznik usytuowany pomiędzy różnorodnością mieszkańców lokalnej społeczności wawerskiej i nie tylko. Będzie tam można wymienić zalegającą na półce książkę, film, płytę z muzyką, grę planszową czy też odświeżyć garderobę. Projekt zakłada współpracę m.in. z bibliotekami, wydawcami, klubami kultury, wypożyczalniami filmowymi, dystrybutorami, producentami ubrań, organizacjami społecznymi oraz indywidualnymi mieszkańcami Warszawy.  A wszystko to będzie miało miejsce w samym sercu dzielnicy, przy ul. Żegańskiej 1a. Przedmioty Wymienialni będą tam zinwentaryzowane i skatalogowane. Część z nich zostanie także zamieszczona na stronie internetowej Kulturalnego Wawra oraz na profilu Facebook’owym Wymienialni.

Pragniemy, aby przestrzeń Wymienialni  była również miejscem, w którym odbywać się będą regularne spotkania dyskusyjne, skoncentrowane wokół problemów Wawra oraz potrzeb jego mieszkańców. W planach są także spotkania filmowe, warsztaty manualne i wiele innych. Nie sposób nie wspomnieć o imprezie SwapParty, opierającej się na wymianie ubrań, biżuterii, dodatków, gier planszowych, zabawek oraz wszelkiego rodzaju gadżetów. Jej uzupełnieniem będzie tzw. Targ, pełniący rolę jedynej w swoim rodzaju, niepowtarzalnej przestrzeni dla wawerskich designerów.

Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się stworzyć przestrzeń otwartą dla wszystkich – zarówno dla tych, którzy chcą coś pokazać, czegoś nauczyć, wymienić się doświadczeniem i umiejętnościami, jak i dla tych, którzy pragną poszerzyć swoje horyzonty z pozycji ucznia czy też słuchacza. Grunt to dobre chęci i zgoda na interakcję.

Przed nami dużo, mamy nadzieję, owocnej pracy. Niech wiosenna aura nas nie opuszcza. Bądźmy Razem dla Wawra!

Warto odwiedzić