Prezydent Warszawy zagrożona i kolejne ustępstwa w sprawie uchwały śmieciowej

Platforma Obywatelska już zastanawia się, kto mógłby objąć władzę komisaryczną w Warszawie w przypadku, gdyby doszło do odwołania urzędującej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.  W międzyczasie Ratusz zadecydował o kolejnych ulgach dla mieszkańców w kwestii uchwały śmieciowej, aby nowe zasady gospodarowania odpadkami zostały przyjęte w sposób jak najmniej kolizyjny.

 

 

Od 23 maja trwa zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania urzędującej prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wizja przeprowadzenia tej inicjatywy, którą pod koniec maja uważano za mrzonkę, z powodu dużej liczby sygnatur (ok. 135 tyś.), wymaganych do zebrania w ciągu 60 dni, teraz wydaje się możliwa.  Do tej pory Warszawska Wspólnota Samorządowa zebrała już, jak sama twierdzi, ponad  110 tys. podpisów.  W takim tempie bez problemu organizator akcji, spełni przepisowy warunek, gdyż ma czas jeszcze do ponad połowy lipca. Już teraz frakcja rządząca rozważa potencjalne zastępstwo dla Hanny Gronkiewicz-Waltz – mogłaby to być posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska, która objęłaby funkcję komisarza, by następnie w najbliższych wyborach zawalczyć o prezydenturę.

Tymczasem władze miasta próbują jak najbardziej usunąć szkody wywołane problemami z wejściem  kontrowersyjnej uchwały śmieciowej, uderzającej nie tylko w samych mieszkańców, ale również w wolnorynkowe zasady. Po odwołaniu wiceprezydenta Jarosława Kochaniaka za przygotowanie nieuczciwych, zdaniem Krajowej Izby Odwoławczej,  warunków przetargu  odbiorców śmieci w poszczególnych rejonach Warszawy, Ratusz postanowił jeszcze bardziej pójść obywatelom na rękę.  W zeszłym miesiącu obniżono stawki za odbiór odpadków, również dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy mieli być najbardziej poszkodowani, a także przedłużono czas składania deklaracji o wysokości wyznaczonej opłaty do 19 lipca. W chwili obecnej, w związku z wydłużeniem się czasu, w którym będzie wyłoniona firma, mająca odbierać i gospodarować śmieci, władze wprowadzą tak zwany „program pomostowy”. To tymczasowe rozwiązanie miałoby trwać od 1 lipca 2013 roku do 31 stycznia 2014 roku.  

- Nie pozwolę, żeby warszawiacy odczuli negatywne skutki wprowadzania nowego systemu – mówiła prezydent, Gronkiewicz-Waltz, podczas sesji Rady Warszawy  12 czerwca.  – Wystarczy ustna relacja umowna między mieszkańcami a firmami. Mieszkańcy nie muszą zatem podpisywać nowych umów. Wszystkie obecne umowy, łącznie z wypowiedzianymi, będą kontynuowane przez firmy odbierające odpady – tłumaczyła.

Znamy już wysokość opłat w ramach okresu przejściowego. Ze szczegółowymi danymi można zapoznać się na stronie internetowej urzędów dzielnicowych ( na Wawer: www.wawer.warszawa.pl).

                Mieszkańcy domów wielorodzinnych zapłacą 10, 19, 28 i 37 zł. odpowiednio w przypadku osób mieszkających samotnie, gospodarstw dwuosobowych, trzy, oraz cztery i więcej osób. Domy jednorodzinne podczas okresowej ulgi będą płacić 30 zł., jeśli są zamieszkałe przez jedną osobę.  Stawka wysokości  45 zł. będzie dotyczyć z kolei gospodarstw dwuosobowych, zaś 60 zł. – trzy lub więcej. Kara za niesegregowanie śmieci również ulegnie zmianie. Pierwotnie ma być to opłata powiększona o 40% ustalonej ceny, lecz tymczasowo wyniesie ona 20%.

Aaron Welman


Warto odwiedzić