Razem dla Wawra: debata o bezpieczeństwie drogowym i komunikacji miejskiej

Niebezpieczne odcinki drogowe dla kierowców i pieszych, kondycja komunikacji miejskiej w dzielnicy Wawer – takie tematy będą poruszone 17 kwietnia o godzinie 19:00 na drugim spotkaniu cyklu debat w Wawerskiej Strefie Kultury. Organizatorem spotkania jest Komitet Społeczny „Razem dla Wawra”.

 

 

Czytaj więcej...

Złapani w sieć

Minął rok odkąd w dzielnicy pojawiły się sieci bezprzewodowe wolnego dostępu. Redakcja "Kulturalnego Wawra" postanowiła sprawdzić jak się one spisują.

 

 

Czytaj więcej...

Razem dla Wawra!

Szykuje się cykl debat publicznych dotyczących kondycji i sposobów poprawy życia społeczno-kulturalnego w Wawrze. „Chcemy być jeszcze bliżej mieszkańców, poznać ich oczekiwania i dyskutować jak powinna wyglądać przyszłość naszej dzielnicy”.

 

Czytaj więcej...

Nowe przedszkole i place zabaw przy ul. Kadetów

Umowa na budowę nowego budynku przedszkola w Wawrze przy ul. Kadetów 15 podpisana - informuje Urząd dzielnicy Wawer. Sygnatariuszami byli przedstawiciele lokalnych władz - burmistrz Jolanta Koczorowska i zastępca burmistrza Adam Godusławski oraz wykonawcy. W nowym budynku przedszkola znajdzie się osiem oddziałów dla 200 dzieci. 

 

Zobowiązanie przewiduje także wykonanie trzech placów zabaw (dla dzieci w różnym wieku) i robót związanych z zagospodarowaniem terenu przedszkola, m.in. budowę dróg wewnętrznych, chodników, miejsc postojowych, oświetlenia terenu, a także wymianę istniejącego ogrodzenia od strony ul. Kadetów na odcinku 13 metrów. Termin realizacji inwestycji przez wykonawcę – Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe „KOSONÓG” Marian Kosonóg - określono na 240 dni, czyli 8 miesięcy. Koszt inwestycji to 5 milionów 400 tysięcy zł.

 

                                                     Wizualizacja nowego budynku przedszkola.

Wizualizacja mostu Południowego

Już wiemy jak może wyglądać most Południowy, który w przyszłości ma połączyć dzielnice Wilanów i Ursynów z Wawrem.

 

Docelowo ma to być płaska konstrukcja pozbawiona lin i pylonów. Wizualizacja przedstawia szare płyty zostaną uzupełnione ciemnoczerwonymi barierkami a suma liczby pasów wyniesie sześć – po trzy na kierunek jazdy. Nie jest to jednak ostateczna wersja mostu, gdyż w wakacje dopiero przeprowadzono odwierty mające na celu zbadanie miejsca gdzie ma zostać obiekt wybudowany. Koncepcję na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przygotowała firma DHV Hydroprojekt - podwykonawca przedsiębiorstwa Arcadis.

 

 

DHV Polska Sp. z o.o. 

Projektant: Bogusław Markocki
Weryfikator: Stanisław Makar
Wizualizacja: Lech Kolenkiewicz

Most Południowy będzie stanowić część Południowej Obwodnicy Warszawy, która ma znacząco usprawnić infrastrukturę w tej części stolicy. Trasa ma biec tunelem pod linią metra na Ursynowie przez ul. Przyczółkowską na Wilanowie. Stamtąd lewobrzeżna Warszawa zostanie połączona z dzielnicą Wawer, gdzie fragment obwodnicy docelowo przetnie ulicę Patriotów i tory kolejowe.

Wykonywane odwierty były jednym z elementów prac w zakresie opracowania dokumentacji projektowej w formie koncepcji programowej, która stanowi uszczegółowienie zapisów z decyzji środowiskowej – mówi Agata Brojanowska-Aleksandrowicz, rzeczniczka GDDKiA. - Planowany termin ogłoszenia przetargu w systemie projektuj i buduj na realizację dla dwóch etapów (tunel pod Ursynowem i most przez rz. Wisłę) to 12.2013r., natomiast trzeci etap - do węzła Lubelska (estakady nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym) planowany jest do ogłoszenia w pierwszej połowie 2014r – dodaje.

Ostatecznie Południowa Obwodnica Warszawy ma w całości powstać do 2019-2020 roku, z kolei sam most w latach 2015-2018.

Wpłyń na los budżetu partycypacyjnego na rok 2015!

Poszczególne dzielnice Warszawy przeprowadzają nabór do zespołu ds. budżetu partycypacyjnego. Organizacje pozarządowe oraz zwykli mieszkańcy mają szansę dołączyć do grona osób, które będą mogły zdecydować o wydatkowaniu części budżetu w danej dzielnicy. W przypadku dzielnicy Wawer dotyczy to ponad 800 tysięcy złotych.

 

Zespół będzie się składać z minimum piętnastu osób: z pięciu urzędników wskazanych przez burmistrza, delegatów rad osiedli (po jednym na każdą z nich, o ile te w ogóle istnieją w dzielnicy), pięciu członków organizacji pozarządowych oraz pięciu przedstawicieli mieszkańców. Podczas zebrań będzie można przedstawiać rozmaite projekty, dyskutować nad nimi oraz przegłosowywać. W trakcie około 14 spotkań w przeciągu roku zespół będzie również monitorować postęp wdrażania tych zmian w dzielnicy.

 

Przedstawiciele mieszkańców zostaną wyłonieni na drodze losowania. Organizacje samorządowe wyznaczają swoich reprezentantów, lecz jeśli zgłosi się więcej instytucji niż 5, do ostatecznego wyboru dojdzie podczas otwartego spotkania.

 

Swoją kandydaturę można zgłaszać do 9 października 2013 roku. Można to zrobić poprzez wypełnienie formularza na stronie www.wawer.warszawa.pl i wysłać go drogą elektroniczną, lub osobiście w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy przy ul. Żegańskiej 1.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl.

Nowe rondo w Falenicy: utrudnienia w ruchu

Tymczasowej zmianie uległa organizacja ruchu w osiedlu Falenica na skrzyżowaniu ulic Patriotów, Młodej i Bysławskiej. Powodem jest budowa nowego ronda na przecięciu tych dróg.

Powstanie nowego ronda ma poprawić bezpieczeństwo pieszych i usprawnić tamtejszy ruch drogowy, dzięki stworzeniu możliwości skręcania w dowolnym kierunku. Do tej pory przykładowo, nie było możliwe przejście z ul. Patriotów w ul. Walcowniczą i odwrotnie. Ponadto, powstaną zatoki autobusowe i dodatkowe pasy ruchu do skrętów w prawo.

Utrudnienia na ulicy Patriotów będą miały miejsce jedynie w ostatnim etapie trwania prac.  Jednak od początku do końca, na ulicy Młodej i Bysławskiej będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy: pierwsza z nich w kierunku ul. Włókienniczej, druga zaś w stronę ul. Patriotów. Trudniej będą mieć również piesi, gdyż kilkudziesięciometrowy odcinek chodnika po zachodniej stronie ul. Patriotów będzie wyłączony z ruchu do 5 lipca.

                                                                                                  

Czytaj więcej...

Prezydent Warszawy zagrożona i kolejne ustępstwa w sprawie uchwały śmieciowej

Platforma Obywatelska już zastanawia się, kto mógłby objąć władzę komisaryczną w Warszawie w przypadku, gdyby doszło do odwołania urzędującej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.  W międzyczasie Ratusz zadecydował o kolejnych ulgach dla mieszkańców w kwestii uchwały śmieciowej, aby nowe zasady gospodarowania odpadkami zostały przyjęte w sposób jak najmniej kolizyjny.

 

Czytaj więcej...

Śmieciowy kryzys w Warszawie

Stało się – Krajowa Izba Odwoławcza nakazała Ratuszowi zmienić warunki przetargu na wyłonienie firmy, która ma zająć się wywozem i przetwarzaniem odpadów. Jeśli władza szybko nie zareaguje, Warszawę może zasypać sterta śmierci. Tymczasem, Ratusz już znalazł winowajcę  – stanowisko utracił wiceprezydent Jarosław Kochaniak.

 

Czytaj więcej...

Dziesiąte spotkanie informacyjne Zarządu Dzielnicy Wawer z mieszkańcami

Kilkudziesięciu mieszkańców dzielnicy, którzy stawili się na spotkaniu, próbowało rozwiązać dotyczące ich problemy. Niestety, dość nieskutecznie – odpowiedzi Zarządu Dzielnicy nie usatysfakcjonowały nikogo, były mało konkretne.

Czytaj więcej...

Porozmawiajmy o problemach – czyli kolejne spotkanie z cyklu „Wawer dodaj do ulubionych”.

Nieporozumienia i sporne kwestie najlepiej rozwiązywać w rozmowie, dlatego Burmistrz Dzielnicy Wawer miasta stołecznego Warszawy po raz kolejny organizuje spotkanie z mieszkańcami.

Czytaj więcej...

Dzień Sąsiada w Radości

25.05.2013 odbędzie się „Dzień Sąsiada - Święto Radości”. Wydarzenie, organizowane przez Radę Osiedla Radość na ogródku jordanowskim przy ul. Izbickiej 3 w Radości, jest skierowane do wszystkich mieszkańców osiedla. Impreza towarzyszy obchodom Europejskiego Dnia Sąsiada.

Czytaj więcej...

Zostaje linia 521

Z ulgą mogą odetchnąć mieszkańcy Wawra i części Pragi Południe, gdyż jedno z kluczowych połączeń autobusowych nie zostanie jednak zlikwidowane.

                            

 

 

Czytaj więcej...

Nowa świetlica w Międzylesiu

W Międzylesiu pojawiło się kolejne miejsce, w którym młodzi ludzie będą mogli rozwijać się poprzez zabawę i znaleźć pomoc w odrabianiu lekcji.

„Świetlica Międzylesie” jest prowadzona przez Fundację „Stań na nogi”. Inicjatywa powstała we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wawer. Swoją ofertę kieruje do całkiem sporego przedziału wiekowego dzieci i nastolatków – od 7 do 16 lat.  Świetlica mieści się w Wawerskiej Strefie Kultury przy ul. Żegańskiej 1a. Uczestnictwo jest bezpłatne.

Prócz typowych zajęć, łączących zabawę z nauką, założyciele przewidują: prowadzenie kół zainteresowań, aktywności sportowe (aerobik) oraz pomoc w odrabianiu zadań domowych. Świetlica chce się również zajmować dziećmi wymagającymi szczególnej uwagi i opieki podczas grupowych zajęć socjoterapeutycznych lub zajęć indywidualnych.

Informacje na temat rekrutacji oraz dane kontaktowe są dostępne na stronie urzędu dzielnicy Wawer:

http://www.wawer.warszawa.pl/sites/default/files/field/attachments/OG%C5%81OSZENIE%20NR%201%20REKRUTACJA_0.pdf

Pętla dla wytrwałych

Nowy szlak, nowe wyzwanie – otworzono kolejną ścieżkę rowerową w Wawrze.

U schyłku tegorocznej majówki nastąpiło otwarcie nowego szlaku rowerowego, który prowadzi przez Mazowiecki Park Krajobrazowy. To już piąta trasa dostępna dla rowerzystów – cztery pozostałe otworzono na początku października ubiegłego roku. Łącznie rowerzyści mieli do dyspozycji ok. 40 kilometrów drogi. Nowa pętla to dodatkowe dwadzieścia siedem kilometrów, dedykowanych dla bardziej wymagających miłośników jazdy na jednośladach, gdyż bywa, że wiedzie przez trudne do pokonania odcinki.

Oficjalne otwarcie trasy miało miejsce w niedzielę, 5 maja, na polanie przy ul. Przełęczy i Bartoszyckiej, w Falenicy. Wawerskim rowerzystom dopisała pogoda i pierwszy wspólny przejazd nową ścieżką odbył się w miłej wiosennej atmosferze. Organizatorzy nie zapomnieli również o konkursach i poczęstunku.

Coraz więcej osób w Warszawie jeździ na rowerach, a Wawer ma szczególnie dobre warunki do uprawiana tego sportu. Nie trzeba wyjeżdżać na Mazury czy w Bieszczady, żeby doznać rozkoszy jazdy na rowerze w niesamowitych miejscach, których u nas nie brakuje.

Wykorzystujemy ten ogromny potencjał wytyczając już kolejny szlak, tym razem dla bardziej wymagających rowerzystów – stwierdził wiceburmistrz Wawra, Przemysław Zaboklicki.

Wawer to dzielnica, w której imprezy kolarskie cieszą się ogromnym powodzeniem. Jesienią, ubiegłego roku, odbył się tu finał wyścigów kolarskich Poland Bike Maraton. Również w Wawrze zorganizowano II Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza Samorządowców. W tym roku planowana jest kolejna edycja tych wydarzeń.

 

Trasę nowej ścieżki rowerowej można prześledzić pod adresami:

http://www.gpsies.com/map.do?fileId=oswqvemiixmkuzls&referrer=trackList

http://www.wawer.warszawa.pl/sites/default/files/field/attachments/Mapki%20szlak%C3%B3w.jpg

Otwarcie placu zabaw w Aleksandrowie

27 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw w osiedlu Aleksandrów, w którym udział wzięli: burmistrz dzielnicy Wawer Jolanta Koczorowska, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Wawer Joanna Waligóra oraz przewodnicząca Rady Osiedla Aleksandrów Joanna Danielewicz. 


Koszt budowy placu zabaw przy ul. Samorządowej, sfinansowany przez Urząd Dzielnicy Wawer, wyniósł ok. 260. tys. zł . Jeszcze w tym roku planowana jest instalacja na placu zabaw monitoringu.

  

Wawer – dodaj do ulubionych. Przystanek Radość

Mieszkańcy osiedla „Radość” będą mieli okazję podzielenia się swoimi refleksjami, na temat
problemów i zmian w tej części dzielnicy, bezpośrednio z burmistrzem.

 

Spotkanie z burmistrzem jest częścią cyklu informacyjnego pod hasłem „Wawer – dodaj do
ulubionych”. Zebranie odbędzie się 9 maja o godzinie 18:00 w budynku Zespołu Szkół nr 70, przy
ul. Bajkowej 17/21.

 

To wyjątkowa okazja, dzięki której mieszkańcy będą mogli przekazać Pani Burmistrz,
Jolancie Koczorowskiej, swoje spostrzeżenia na temat jakości życia na osiedlu „Radość”. Celem
zebrania jest wymiana informacji o problemach lokalnej społeczności i możliwościach ich
rozwiązania. Jak podała oficjalna strona Dzielnicy Wawer, spotkanie zostało podzielone na pięć
bloków tematycznych: inwestycje drogowe i wodno-kanalizacyjne, ochrona środowiska, oferta
kulturalno-sportowa, bezpieczeństwo na terenie dzielnicy oraz sprawy urzędowe.

 

W tym roku Pani Burmistrz spotkała się już z mieszkańcami sześciu osiedli: Aleksandrowa,
Miedzeszyna, Międzylesia, Falenicy, Marysina Południowego i Lasu. Kolejne spotkania planowane
są w Sadulu/Wawrze 23 maja i Zerzniu 6 czerwca. Terminy mogą ulec zmianie.

 

Wisła już nie taka straszna

Mimo że poziom wód rzeki jest wciąż na poziomie ostrzegawczym, mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą.


       Początek kwietnia wcale nie zapowiadał się najlepiej deszcze, oraz topnienie masywnych zwałów śniegu, były powodem podtopień dużej liczby miejscowości w Polsce. Ta sytuacja przywołała wspomnienia sprzed trzech lat, gdy wielka powódź rozprzestrzeniła się na terenie niemal całej Europy Środkowo-Wschodniej. Obok Polski podtopienia dotknęły Słowacji, Ukrainy, Austrii, Czech, Niemiec oraz Węgier. Skala zjawiska w naszym kraju w wielu miejscach pobiła rekord, tak zwanej, „powodzi tysiąclecia” z 1997 roku, a kulminacyjna fala miała być największa od 160 lat. Choć Warszawa nie ucierpiała tak bardzo, jak inne miejscowości w Polsce, istniało ryzyko prawdziwej katastrofy w zachodniej części dzielnicy Wawer. Wówczas groziło nam przerwanie Wału Miedzeszyńskiego, w konsekwencji czego teren, aż do torów kolejowych relacji Warszawa-Otwock, mógłby znaleźć się pod wodą. Sytuację pogarszał również ówczesny brak kanalizacji w tym rejonie, co w razie ulewy, groziło zalaniem wawerskich ulic, w przeciągu zaledwie godziny. Ostatecznie do wielkiego potopu nie doszło, a przez kolejne lata wybudowano długo oczekiwany kolektor „W”, obejmujący rejon Traktu Lubelskiego oraz ulic Zwoleńskiej i Kadetów.

 

W maju 2010 roku Wisła w Warszawie zalała m.in. budowę Centrum Nauki Kopernik, fot. Wikipedia

 

       Choć na początku kwietnia stan wód błyskawicznie podniósł się, z ok. 280 cm do 430 cm, w związku z topnieniem obfitych zwałów śniegu, teraz obserwujemy konsekwentnie opadanie poziomu Wisły. „Fala kulminacyjna już przeszła i nie ma żadnego zagrożenia – woda będzie cały czas opadać” – uspokaja Katarzyna Bieniek z biura prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W chwili obecnej stan ten wciąż utrzymuje się na poziomie ostrzegawczym 390 cm, lecz sytuacja zmienia się z godziny na godzinę, na korzyść mieszkańców. Mimo że do powodzi i podtopień najczęściej dochodziło w okresie majowym, jest zbyt wcześnie by przewidzieć, jakie będą wówczas warunki atmosferyczne w naszym kraju.


Wszyscy zainteresowani stanem rzek w Warszawie czy w innych regionach Polski mogą zasięgnąć informacji na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
http://www.pogodynka.pl/polska/podest

Warto odwiedzić