Wraca „Kino i Wino”

To już pewne – w tym roku odbędzie się trzecia edycja kina plenerowego w Wawrze o nazwie „Kino i Wino”. Jedno z cieszących się największym zainteresowaniem wydarzeń po prawej stronie Wisły w zeszłym roku zgromadziło w sumie kilka tysięcy osób.

 

 

Tegoroczne pokazy odbędą się w dwóch lokalizacjach w Wawrze – w Międzylesiu i Falenicy. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. W Falenicy od kilku lat działa jedyne kino w dzielnicy, natomiast Międzylesie jest osiedlem najczęściej odwiedzanym przez wawerczyków. Pokazy filmowe będą odbywać się przez co najmniej dwa miesiące. Udział w nich będzie, jak co roku, bezpłatny. Organizację wydarzenia postanowił wesprzeć finansowo Urząd Dzielnicy Wawer, a „Wiadomości Sąsiedzkie” sprawują patronat medialny nad imprezą.

Cieszę się, że kolejny raz możemy zaprosić mieszkańców Wawra do wspólnej kulturalnej rozrywki przy lampce wina - mówił Marcin Dumieński, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa „Razem”, organizatora wydarzenia. Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Stacja Kultury. – Od dawna współpracujemy przy różnych projektach kulturalnych. Jestem przekonany, że współpraca będzie bardzo owocna – dodaje Dumieński.

„Kino i Wino” największą rzeszę osób skupiło jednak w okolicach Śródmieścia – dokładnie na praskiej części plaży pod mostem Poniatowskiego. Do wspólnego oglądania przy lampce dobrego wina zebrało się w sumie od trzech do nawet pięciu tysięcy osób. Projekt został nagłośniony przez media głównego nurtu. - Trwają rozmowy z klubem Temat Rzeka, przy którym było zorganizowane ostatnie kino letnie. Jesteśmy przekonani, że uda nam się dojść do porozumienia i znów będzie można rozłożyć koc na nadwiślańskim piasku i obejrzeć ciekawy film. Ponadto w planach mamy jeszcze organizację seansów w parku Skaryszewskim – zaznacza Marcin Dumieński.

Stowarzyszenie Inicjatywa „Razem”, organizator wydarzenia, to zrzeszenie młodych ludzi, prężnie działające od niemal trzech lat. Jego działania skupiają się przede wszystkim na prawobrzeżnej części Warszawy ze szczególnym wyróżnieniem Wawra, skąd pochodzi gros członków. - Jest to dla nas przede wszystkim zabawa i czerpiemy dodatkową radość z tego, że robimy w naszej ocenie coś pożytecznego - tłumaczy Marcin Dumieński. Część z nich przyjaźniła się już od dzieciństwa lub poznała się na studiach, pozostali postanowili przyłączyć się na organizowanych wydarzeniach, a jedną z rzeczy, która ich połączyła była chęć „rozruszania” trochę „ospałej” w opinii wielu mieszkańców tej części Warszawy. „Spotkajmy się pomiędzy”, jedna z głośnych akcji stowarzyszenia miała na celu aktywizację osób starszych oraz integrację międzypokoleniową. W ramach projektu zorganizowano szereg wystaw, warsztatów, projekcji oraz pikników. W inicjatywie wzięło udział kilkaset osób. Wawerski projekt był nagłośniony przez media ogólnopolskie, a patronat objęły nad nim „Wiadomości Sąsiedzkie”.

Prawdziwy rozgłos przyniosło jednak pierwsze „Kino i Wino”, a sukces wydarzenia uskrzydlił członków do dalszego działania na rzecz kultury. Na co dzień organizacja prowadzi również portal informacyjny Kulturalny Wawer oraz Wymienialnię w Wawerskiej Strefie Kultury – punkt spotkań mieszkańców, gdzie można przynieść dowolne przydatne przedmioty w zamian za inne.    Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami i włączenia się we wspólne działania na rzecz dzielnicy. Jest jeszcze tyle do zrobienia! – dodaje z uśmiechem Dumieński.

Zapraszamy do śledzenia fanpage'a Kino i Wino, na którym pojawi się wkrótce więcej informacji o wydarzeniu. 

Warto odwiedzić